طرح و اجرای عملیات پایدارسازی گود مجتمع تجاری عتیق

شر ح پروژه: پروژه عتیق در حد فاصل مسجد کبود و چهار راه منصور تبریز در مختصات جغرافیاییواقع شده است و عمدتا شامل بخش مسکونی و تجاری می‌باشد که با توجه به نقشه‌های اجرایی معماری و سازه‌ای مجموعۀ تجاری آن 7 طبقه خواهد بود. طبقات مذکور شامل 3 طبقه زیر زمین و 4 طبقه روی آن می‌باشد که از طبقات زیر زمین به عنوان پارکینگ و انباری ، از طبقات همکف و اول تجاری و طبقات دوم و سوم به عنوان واحد‌های خدماتی استفاده خواهد شد.

 

     در این پروژه اجرای عملیات پایدارسازی در زمینی به مساحت تقريبي 3000­متر مربع انجام شده است  که حداکثر عمق گودبرداری در آن 14­متر خواهد بود. با توجه به همجواری پروژه عتیق با تاسیسات شهری، معابر عمومی، ساختمانهای مسکونی و آثار فرهنگی، طرح پایدارسازی دیواره‌های گود بایستی به گونه‌ای باشد که که هیچ تاثیری در عملکرد تاسیسات و ساختمان‌های همجوار ایجاد ننماید برای این منظور بایستی روش پایدارسازی به گونه‌ای انتخاب گردد که تغییر شکلهای افقی و قائم دیواره‌های گودبرداری شده به کمترین میزان ممکن برسد. در این سیستم پایدارسازی، با توجه به پارامترهای ژئوتکنیکی لایه‌های خاک در اطراف دیواره‌های گود، عمق گودبرداری، تاسیسات موجود و سربار ناشی از ساختمان‌ها یا سازه‌های مجاور و تغییر شکل‌های افقی و قائم مجاز در اطراف تاسیسات مذکور بهترین روش پایدارسازی دیواره‌های گود توسط کارشناسان و اساتید با تجربه و صاحب نظر در زمینه مسائل گودبرداری و پایدارسازی پیشنهاد شده است که روش بلوک و مهاری می باشد.

اطلاعات تکمیلی

 • محل پروژه: تبریز
 • نام کارفرما: شرکت روند
 • نام مشاور: مشارکت ANO_SES
 • تاریخ شروع پروژه: 29/9/91
 • درصد پیشرفت پروژه: 90%
 • مشخصات فنی:

  طول کل مهاری 5714m
  تعداد بلوک 389
  تعداد میخ 145
  طول کل میخ ها 666m
  سطح کل شاتکریت 4668m2
  شمع 215m

  ایجاد یک سیستم مطمئن (با ضریب اطمینان مناسب) برای پایدارسازی دیواره های گود ایجاد شده برای 3 طبقه زیر زمین

 • تجربیات ویژه پروژه:

   

  در روش بلوک و مهار ی به دلیل پیش تنیده شدن خاک، مهاری‌ها قبل از توسعة گودبرداری کشیده شده و نقش خود را ایفا نموده‌اندو  میزان جابجائی‌‍‌ها در این روش بسیار کم می‌باشد و به همین دلیل بروز ترک در اطراف گود، در این روش به ندرت مشاهده می‌گردد.

  در پایدارسازی به روش بلوک و مهاری تک تک مهاری‌ها با نیروئی برابر 1/2 برابر نیروی طراحی کشیده شده و سپس در محل خود فیکس می‌شوند. این موضوع بیانگر این است که تمام مهاری‌ها قبل از ایفای نقش ، آزمایش شده و صحت اجرای آن و عملکرد مناسب آن (مطابق طراحی) به اثبات برسد و در صورتی که به هر دلیل یکی از مهاری‌ها جواب نداد، بموقع و قبل از بروز هر اتفاقی، مشکل مربوطه از طریق تعویض مهاری یا اجرای مهاری‌های جبرانی، مرتفع گردد.

   

بروز شده در چهارشنبه, 16 مرداد 1392 11:39

گالری تصویر

View the embedded image gallery online at:
http://ano.co.ir/projects/item/41#sigProGalleriaba1bb59b8e
خانه پروژه ها پروژه های پایدارسازی گود طرح و اجرای عملیات پایدارسازی گود مجتمع تجاری عتیق

ورود کاربران

تماس با دفتر مرکزی

آدرس: تبریز - بلوارائل گلی - الهی‌پرست - کوچۀپنجم - پلاک 15

اطلاعات تماس